Wykup po umowie leasingu

3 lutego 2020
Posted by: Biuro LeasingPoint

WYKUP PO UMOWIE LEASINGU – jakie są Twoje prawa, a jakie obowiązki?

Często jest tak, gdy chcemy zmniejszyć miesięczną ratę leasingu, wybieramy ofertę z wyższą wartością końcową, czyli wykupem. 30% po 5 latach użytkowania czy nawet 45% po 36 miesięcznych płatnościach jest niejednokrotnie dla nas wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć, a czas na podjęcie działań jest zazwyczaj krótki.

Jakie zatem mamy możliwości? Co możemy, a co musimy zrobić, aby nie popaść w kłopoty?

WYKUP – ZAPISY W PRAWIE VS ZAPISY W UMOWIE LEASINGU

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym:

[…] jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin.[…]

A zatem, jeżeli zapłaciłeś wszystkie raty leasingu oraz kwotę wykupu zgodnie z harmonogramem, firma leasingowa ma miesiąc na przekazanie Tobie oświadczenia o przeniesieniu własności na Ciebie.
Z takim oświadczeniem udajesz się do Wydziału Komunikacji zgodnego z siedzibą firmy lub miejscem stałego zamieszkania i dokonujesz zmian w dowodzie rejestracyjnym.
W tym momencie formalnie stajesz się właścicielem samochodu, który ostatnie kilka lat leasingowałeś.

Natomiast, jeżeli NIE ZAPŁACISZ KWOTY WYKUPU ustalonej w umowie, tracisz prawo pierwokupu leasingowanego przedmiotu. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz musiał tej kwoty zapłacić. Jest to Twoje zobowiązanie wobec firmy leasingowej.
Efekt nieskorzystania z prawa pierwokupu w terminie ustalonym w umowie leasingu jest taki, że:

  • tracisz prawo pierwokupu
  • zostajesz z zobowiązaniem wobec firmy leasingowej

Zdarza się, że jeżeli firma leasingowa sprzeda przedmiot poleasingowy, może skompensować Twój dług o przychód z tej sprzedaży. Jest to jednak owarowane różnymi kruczkami i zapisami w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu, tzw. OWUL-u.
Podsumowując ten wątek, warto powiedzieć, że nie masz obowiązku dokonać wykupu przedmiotu leasingu (wtedy oddajesz przedmiot firmie leasingowej), ale masz obowiązek zakończyć umowę. Brak dokonania wykupu może spowodować naliczenie dodatkowych opłat, które będziesz musiał uregulować, aby zakończyć umowę leasingu. W efekcie, zostajesz bez przedmiotu i zobowiązaniem do uregulowania.

W JAKI SPOSÓB PORADZIĆ SOBIE Z WYKUPEM?

Po pierwsze – re-leasing. Jest to zawnioskowanie do firmy leasingowej o ponowne zawarcie umowy, gdzie wartość początkowa w nowej umowie leasingu będzie równa wartości końcowej przedmiotu kończącej się umowy. Podstawowe ryzyko tego rozwiązania to minimalny czas trwania takiej umowy. Przy samochodach będzie to 2 lata, w ciągu których nadal nie będziesz właścicielem oraz nie będziesz mógł sprzedać tego przedmiotu.

Po drugie – krótkoterminowe finansowanie wykupu. Sposobem na rozłożenie wykupu na okres do 90 dni będzie faktoring zakupowy. Możesz skorzystać z oferty, w której firma faktoringowa zapłaci za Ciebie fakturę wykupu, a Ty w ciągu 90 dni spłacisz jej równowartość. W tym wypadku od razu stajesz się właścicielem i masz możliwość dysponowania dotychczasowym przedmiotem leasingu w dowolny sposób. Korzyści w ten sposób uzyskane, np. ze sprzedaży, przekazujesz na spłatę faktoringu.

Po trzecie – kredyt celowy lub gotówkowy. Najbardziej optymalny sposób sfinansowania wykupu. Pozwala na rozłożenie spłaty nawet na 60 miesięcy, od razu stajemy się właścicielem i możemy nim dysponować w dowolny sposób, np. wynająć lub sprzedać. Co ważne, sam samochód staje się dla nas tańszy w użytkowaniu, ponieważ schodzi z nas obowiązek opłacania składki ubezpieczenia AC.

Po czwarte – gotówka. Jeżeli tylko mamy takie możliwości, wykonujemy przelew z konta firmowego i sprawa jest zamknięta.

PODSUMOWANIE

Jako wieloletni doradca leasingowy, zawsze doradzam swoim Klientom taką konstrukcję umowy leasingu, w której przede wszystkim będzie on w stanie regulować swoje miesięczne raty. Kwota wykupu jest nie jako wypadkową pozostałych parametrów umowy. Jeżeli zatem najkorzystniej wychodzi nam, że podwyższony wykup jest uzasadniony, takowy stosujemy. Dzięki temu, że mamy co najmniej 3 sposoby, na sfinansowanie wykupu, o ile nie dysponujemy wystarczającymi środkami.

Zapraszam do kontaktu, abym pomógł Ci w rozwiązaniu problemu z wykupem, tak byś nie stracił, a wręcz ZYSKAŁ!

Jakub Droździok
Dyrektor ds. Rozwoju Sieci
+48 602 457 682

Leave a Reply