Nowy samochód – jak go sfinansować?

1 września 2018
Opublikował: LeasingPoint

Kupno nowego samochodu zawsze przysparza u każdego bardzo dużo pozytywnych emocji. Ten długo wyczekiwany moment jest wynagradzany przyjemnością z jazdy swoim nowym autem. Czemu zatem, nie pozwolić sobie na taki luksus i miłe przeżycia co dwa lata? W naszym pierwszym artykule chciałbym przedstawić różne formy finansowania nowego samochodu osobowego.

Wynajem (CFM), leasing, a może kredyt?

Pierwsze pytanie na jakie warto sobie odpowiedzieć, to jak długo chcę użytkować nowy samochód. Od tego zależy przede wszystkim wybór formy finansowania. Jeżeli okres użytkowania samochodu ma być krótszy niż 5 lat, najbardziej racjonalny sposób na finansowanie nowego samochodu jest wynajem długoterminowy (CFM). Jeżeli natomiast zakup nowego samochodu jest dokonywany z myślą dłuższej perspektywy użytkowania, to optymalnym rozwiązaniem jest tradycyjny leasing operacyjny lub kredyt.

Dlaczego CFM?

Ponieważ w wynajmie długoterminowym w ratach spłacamy niejako normatywny spadek wartości samochodu. Oznacza to, że rata pokrywa różnicę w wartości samochodu z dnia zakupu a ceną samochodu w danym miesiącu użytkowania. Na zakończenie umowy wynajmu długoterminowego mamy do wyboru dwie opcje:

 • decydujemy się na zwrot samochodu firmie leasingowej lub
 • decydujemy się na wykup samochodu na własność, zazwyczaj po cenie zbliżonej do ceny rynkowej.

W praktyce daje nam to możliwość zapłaty najmniejszej raty, przy minimalnym zaangażowaniu na początku umowy (najczęściej płatna z góry jest tylko roczną składka ubezpieczenia). Dodatkowo, możemy skorzystać z szerokiej oferty usług dodatkowych, takich jak:

 • serwisy gwarancyjne i przeglądy okresowe
 • wymiana i składowanie opon (sezonowanie opon)
 • dodatkowe ubezpieczenie (GAP, Assistance)
 • pokrycie zobowiązania z tytułu podatku VAT od napraw wynikających ze szkód komunikacyjnych.

Zwrot samochodu do firmy leasingowej, nie odbywa się z żadną startą finansową dla nas, ponieważ to co do tej pory spłaciliśmy, jest dokładnie tym ile samochód stracił na wartości od dnia zakupu przez firmę leasingową.

Leasing

Decydując się na zawarcie umowy leasingu operacyjnego, należy pamiętać, że:

 • w całym okresie umowy spłacamy 100% wartości samochodu,
 • po zakończeniu umowy leasingu samochód staje się naszą własnością,
 • sprzedaż samochodu na rynku wtórym jest po naszej stronie (od sprzedaży auta płacimy podatek dochodowy i podatek VAT – dla osób prowadzących działalność gospodarczą),
 • maksymalny okres leasingu samochodu to 7 lat, czyli każdego roku spłacamy ok. 15% wartości początkowej samochodu.

Kredyt

Podobnie sprawa wygląda z kredytem na samochód. Przez cały okres tej formy finansowania (w ratach równych, degresywnych1 lub balonowych2), jako kredytobiorca spłacamy całość zobowiązania wobec banku, który zazwyczaj udziela kredytu celowego, na zakup pojazdu. Oznacza to, że nie otrzymujemy pieniędzy na swoje konto, z których płacimy za samochód. Przedstawimy dowód zakupu (fakturę), a na konto sprzedającego są przelewane przez bank środki, jako zapłata za samochód. Kwestie związane ze sprzedażą auta na rynku wtórnym również są po stronie kredytobiorcy. Maksymalny okres trwania umowy kredytu to nawet 12 lat.

Jak to wygląda na liczbach?

Załóżmy, że chcemy sfinansować samochód: Nissan X-TRAIL.
Cena tego modelu z rabatem LeasingPoint wynosi: 132 862,00 PLN brutto.

Forma finansowania Rata miesięczna Założenia
Najem (CFM) 1 469,75 zł brutto przez 3 lata 36 miesięcy
Opłata wstępna: 0%
Limit km: 15.000 km/rok
Leasing tradycyjny 1 886,26 zł brutto przez 7 lat 84 miesiące
Opłata wstępna: 1%
Kredyt samochodowy 1 485,82 zł brutto przez 10 lat 120 miesięcy

 

Już na pierwszy rzut oka widać, która forma finansowania jest najkorzystniejsza. Należy też zwróć uwagę na okresy trwania umów. W pierwszym przypadku (najem), co 3 lata możesz mieć nowy samochód, który:

 • nie psuje się, a co za tym idzie nie wymaga wkładu finansowego, jak to zwykle ma miejsce w przypadku samochodów używanych
 • jest na gwarancji (jeśli jakaś część ulegnie awarii, zostanie naprawiona w autoryzowanym serwisie),
 • nie trzeba pamiętać o Przeglądach Rejestracyjnych (przy nowym aucie pierwszy przegląd rejestracyjny dokonujemy dopiero po trzech latach),

ale przede wszystkim co 3 lata przeżywasz te same emocje jakie towarzyszą przy odbiorze nowego samochodu!

Oczywiście, po zakończeniu leasingu tradycyjnego i kredytu, możesz sprzedać samochód, odzyskując część pieniędzy. Ale czy na pewno samochód, to bezpieczna inwestycja? Czy naprawdę chcesz lokować pieniądze w przedmiot, który średniorocznie traci ok. 15% wartości? Dodatkowo, sprzedaż samochodu na rynku wtórym może być czasochłonna. Dzisiaj szacuje się, że w Polsce rocznie sprowadzanych jest ok. 900 tyś samochodów używanych. Możesz domyślać się, a może już się przekonałeś, jak trudno przebić się z pojedynczą ofertą sprzedaży w gąszczu ogłoszeń, gdzie podstawowym parametrem decydującym o zakupie używanego auta jest jego cena.

Nie zastanawiaj się dłużej!

Wejdź na stronę: www.leasingpoint.pl/samochody , wybierz markę oraz model i skontaktuj się z nami, a już za tydzień możesz cieszyć się nowym samochodem.

 

1) raty degresywne – raty kredytu ustalone są w nierównej wysokości, a wartość tych rat zmniejsza się w trakcie trwania umowy kredytowej.
2) raty balonowe – forma spłaty kredytu polegająca na tym, że klient spłaca początkowo jedynie odsetki, a spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek następuje dopiero pod koniec okresu, na jaki została zawarta umowa kredytowa (tzn. w ostatniej racie).

Dodaj komentarz